Boryspol

Port lotniczy Kijów-Boryspol, to największe międzynarodowe lotnisko w Kijowie i na całej Ukrainie. Port lotniczy w Boryspolu jest jednym z trzech, obok Żulianów i Hostomla, lotnisk obsługujących stolicę Ukrainy. W 2007 roku z jego usług skorzystało 5,7 milionów pasażerów, co oznaczało wzrost o 23 % w stosunku do roku ubiegłego.

Historia lotniska


22 lipca 1959 podjęto decyzję o zaadoptowaniu dotychczas wojskowego lotniska w Boryspolu na potrzeby cywilne. Pierwszy regularny lot odbył się tutaj 7 lipca tego samego roku i był to lot do Moskwy. Do lat 80. XX wieku lotnisko obsługiwało tylko i wyłącznie loty do miast na terenie Związku Radzieckiego. Po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę, w 1993 roku lotnisko zostało zreorganizowane i zaczęło służyć nowopowstałej linii lotniczej Air Ukraine. W 2002 roku, po licznych modernizacjach lotnisko uzyskało certyfikat ISO 9001. Obecnie jest to jedno z największych lotnisk w Europie Środkowo-Wschodniej.

Linie lotnicze


Port lotniczy Kijów - Boryspol składa się z trzech terminali pasażerskich. Terminal A służy dla lotów krajowych, Terminal B dla międzynarodowych, a Terminal C dla samolotów biznesowych oraz vipów. Wśród linii lotniczych, które operują z Boryspola są: Aerosvit, Dniproavia, Donbassaer, Illych-Avia, Motor Sich, South Airlines, Ukraine International Airlines, Wizz Air, Adria Airways, Aerofłot, Air Arabia, Air Baltic, Air France, Alitalia, Armavia, Austrian, Azerbeijan Airlines, Belavia, BMI, British Airways, Caspian Airlines, Carpatair, Czech Airlines, Delta, El Al, Estonian Air, Eurolina, Finnair, Georgian Airlines, Germanwings, KLM, Libyan Airlines, LOT, Lufthansa, Malev, Rossiya, Royal Jordanian, S7 Airlines, SAS, Transaero, Turkish Airlines, UM Airlines, UTair Aviation, Uzbekistan Airways, Wind Rose Aviation.

Dojazd na lotnisko


Największe kijowskie lotnisko położone jest w miejscowości Boryspol, 29 km na wschód od centrum Kijowa . Port znajduje się przy drodze M03, która prowadzi do Charkowa i dalej w stronę Rosji.
Transport publiczny zapewniają autobusy. Głównym przewoźnikiem, który proponuje połączenie z Kijowem jest ?Astass?. Autobusy odjeżdżają spod hali przylotów i kursują co pół godziny. Podróż trwa do 30 min i kosztuje 4 dolary. Ten sam przewoźnik oferuje również połączenia z lotniskiem Żuljany oraz z innymi większymi miastami na Ukrainie, np.: Jałta, Charkow, Lwów, Odessa, Lugańsk, Połtawa.

Zobacz także inne lotniska