OR Tambo

Port lotniczy Johannesburg, znany również jako port lotniczy OR Tambo, to największe lotnisko działające na terenie Afryki. W 2008 roku z jego usług skorzystało 18,5 milionów pasażerów. Port ten jest głównym węzłem południowoafrykańskiej linii lotniczej South African Airways.

Historia lotniska


Port lotniczy Johannesburg został założony w 1952 roku jako port lotniczy Jan Smuts. Został on zbudowany w zastępstwie lotniska Palmietfontein, które od zakończenia II Wojny Światowej obsługiwało loty do Europy. W latach 70. lotnisko było miejscem testów najszybszego pasażerskiego samolotu w dziejach - Concorde. Najgorsze dla lotniska były lata 80. Z powodu apartheidu ONZ wprowadziła surowe sankcje wobec Republiki Południowej Afryki, które spowodowały, że większość linii lotniczych z całego świata, przestała latać do Johannesburga. Również samoloty South African Airways dostały zakaz latania po świecie. Po zniesieniu wszelkich sankcji lotnisko zaczęło dynamicznie się rozwijać i od 1996 roku jest nieprzerwanie największym lotniskiem w Afryce. 26 listopada 2006 roku stało się także pierwszym lotniskiem, na którym wylądował Airbus A380.

Linie lotnicze


Z portu lotnicze OR Tambo korzysta regularnie kilkadziesiąt linii lotniczych z całego świata. Wśród przewoźników, którzy w swojej ofercie mają loty z Johannesburga, są: 1Time, Afriqiyah Airways, Air Austral, Air Botswana, Air France, Air Madagascar, Air Malawi, Air Mauritius, Air Namibia, Air Seychelles, Air Zimbabwe, British Airways, Cathay Pacific, EgyptAir, El Al, Emirates, Ethiopian Airlines, Etihad Airways, Gabon Airlines, Hewa Bora Airways, Iberia, Interair South Africa, Interlink Airlines, Kenya Airways, KLM, Linhas Aereas de Mocambique, Lufthansa, Malaysia Airlines, Olympic Airways, Pelican Air Service, Qantas, Qatar Airways, Rwandair Express, Saudi Arabian Airlines, Singapore Airlines, South African Airways, Swiss, TAAG, TAP, Turkish Airlines, Virgin Atlantic, Delta.

Dojazd na lotnisko


Lotnisko OR Tambo położone jest w północno-wschodniej części Johannesburga . Dojazd z miasta jest łatwy dzięki autostradzie R24 , która prowadzi bezpośrednio na lotnisko.
Transport publiczny zapewniają autobusy . Pięć linii autobusowych, należących do Metrobus oraz Putco dojeżdża na lotnisko dwa razy dziennie, rano i wieczorem, kiedy przylatuje i odlatuje najwięcej samolotów. Ponadto wielu prywatnych przewoźników oferuje transport minibusami w ciągu dnia. Planuje się, że przed mistrzostwami świata w piłce nożnej, które w 2010 roku odbędą się w RPA, na lotnisku zbudowana zostanie stacja kolejowa, która połączy port z centrum Johannesburga oraz stolicą kraju - Pretorią.

Zobacz także inne lotniska