Ibiza

Port lotniczy Ibiza, to międzynarodowe lotnisko położone na wyspie Ibiza, należącej do archipelagu Balearów. Obługuje ono turystów przybywających na tą wyspę oraz na mniejszą Formenterę. Z tego portu lotniczego korzysta rocznie około 4,5 milionów pasażerów, co stanowi je 11 pod tym względem lotniskiem działającym na terenie całej Hiszpanii.

Historia lotniska


Port lotniczy na Ibize powstał podczas Hispzańskiej Wojny Domowej, trwającej w latach 1936-1939. Po tej wojnie lotnisko pozostało w użytku, jednak nie obsługiwało połączeń pasażerskich. Próby uruchomienia lotów krajowych miały miejsce w latach 1949-1951, jednak okazały się bezskuteczne. Dopiero w roku 1958, kiedy turystyczne znaczenie Balearów zaczynało osiągać wysokie wyniki, uruchomione regularne połączenia z wyspą Majorka, Barceloną, Madrytem oraz Valencią. Od tego roku lotnisko systematycznie się rozwijało, by sprostać rosnącym wymaganiom pasażerów oraz linii lotniczych.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Ibiza korzysta około 30 linii lotniczych z całej Europy. Wśród przewoźników operujących z tego lotnisko są zarówno regularne jak i tanie linie lotnicze, w tym: Air Berlin, Air Europa, Aer Lingus, Blu-express, British Airways, Clickair, Condor, easyJet, Flyglobespan, Germanwings, Iberia, Jet2.com, Luxair, Monarch, MyAir, Niki, Norwegian, Ryanair, SAS, Spanair, Sun d'Or, Thomas Cook Airlines, Thomson Airways, transavia.com, Vueling Airlines.

Dojazd na lotnisko


Ibiza jest stosunkowo niewielką wyspą, dlatego na lotnisko łatwo jest dotrzeć z każdego dostępnego miejsca na niej.
Przed terminalem lotnisko znajduje się przystanek autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy do wszystkich turystycznych miejscowości na wyspie.

Zobacz także inne lotniska