Helsinki

Port lotniczy Helsinki-Vantaa, to międzynarodowe lotnisko, największe w Finlandii. Lotnisko mieści się w mieście Vantaa, 15 km na północ od Helsinek. Jest to także jeden z największych portów lotniczych w całej Skandynawii. W 2007 roku z usług tego lotniska skorzystało prawie 13 milionów pasażerów. Jest to także główny węzeł komunikacyjny największego fińskiego przewoźnika - linii Finnair.

Historia lotniska


Port lotniczy Helsinki - Vantaa został otwarty w 1952 roku. Początowo w nazwie lotniska nie było miejscowości Vantaa, jednak wraz z jej rosnącym znaczeniem w 1977 roku zmieniono nazwę, na obowiązującą do dziś. Od momentu powstania lotnisko jest modernizowane oraz rozbudowywane co kilka lat, umożliwiając swoim pasażerom ciągłe korzystanie z usług o wysokim standardzie. W 2000 roku, poraz pierwszy w historii liczba pasażerów korzystających z tego lotniska przekroczyła 10 milionów.

Linie lotnicze


Oprócz narodowego przewoźnika, Finnair, lotnisko Helsinki - Vantaa jest wykorzystywane przez kilkadziesiąt innych linii, głównie europejskich. Są to: Aer Lingus, Aerofłot, Air Berlin, Air Aland, Air Finland, airBaltic, Austrian, Blue1, British Airwyas, Brussels Airlines, Cimber Air, Czech Airlines, easyJet, Estonian Air, Fly Lappeenrata, Finncomm Airlines, Icelandair, KLM, LOT, Lufthansa, Malev, Rossiya, SAS, Severstal, TAP, Turkish Airlines oraz Ukraine International Airlines.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Helsinki-Vantaa, jest zlokalizowany około 20 km na północ od centrum Helsinek. Dojazd samochodem możliwy jest dzięki drodze 45, która prowadzi bezpośrednia z centrum Helsinek do lotniska.
Transport publiczny do Helsinek oraz innych miast regionu możliwy jest tylko dzięki autobusom. W 2009 rozpoczęto budowę stacji kolejowej, a jej otwarcie przewidziano na 2013 rok.

Zobacz także inne lotniska