Hamburg

Port lotniczy Hamburg-Fuhlsbüttel, to międzynarodowe lotnisko obsługujące jedno z największych niemieckich miast - Hamburg. Jest to zarazem piąte pod względem ilości obsłużonych pasażerów lotnisko w Niemczech, po lotniskach we Franfurcie, Monachium, Dusseldorfie oraz Berlinie. W 2007 roku z jego usługo skorzystało prawie 13 milionów pasażerów.

Historia lotniska


Port lotniczy Hamburg-Fuhlsbüttel został oficjalnie otwarty w 1911 roku i jest obecnie najstarszym działającym wciąż lotniskiem na terenie Niemiec. W latach 70. pojawiły się plany o przeniesieniu hamburskiego lotniska do położonego dalej na północ Kaltenkirchen. Po wielu przeprowadzonych badaniach zrezygnowany z przeprowadzki i istniejący port został zmodernizowany. Zbudowane nowe budynki terminali pasażerskich, hotel, połączenie drogowe oraz połączenie do szybkiego transportu kolejowego (S-Bahn).

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Hamburg-Fuhlsbüttel, korzystają głównie europejscy przewoźnicy. Dobrze rozbudowana siatka połączeń zapewnia bezpośrednie połaczenia do większości ważnych europejskich miast. Wśród linii lotniczych operujących z tego lotniska są zarówno regularni przewoźnicy jak i tanie linie lotnicze. Są to: Aer Lingus, Aerofłot, Aerosvit, airBaltic, Air Berlin, Air France, Air Malta, Air Transat, Air Via, Blue Wings, British Airways, Brussels Airlines, Continental Airlines, Czech Airlines, easyJet, Emirates, Estonian Air, Finnair, Flybe, Hamburg International, Iran Air, KLM, Malev, Norwegian, Pegasus Airlines, Rossiya, Sky Airlines, SunExpress, transavia.com, Turkish Airlines, TUIfly, VLM, Austrian, Cirrus Airlines, Germanwings, LOT, Lufthansa, Luxair, SAS, Swiss, TAP, Tunisair.

Dojazd na lotnisko


Lotnisko Hamburg-Fuhlsbüttel położone jest 8 km na północny zachód od centrum Hamburga. Dojazd samochodem jest łatwy i bardzo dobrze oznaczy już od centrum miasta. Również z innych stron łatwo dotrzeć do lotniska, dzięki położeniu tuż przy autostradzie.
Dobrą alternatywą jest skorzystanie z transportu publicznego. Pod koniec 2008 roku uruchomiono bezpośrednie połączenie kolejowe pomiędzy lotniskiem a dworcem głównym w Hamburgu. Pociągi odjeżdżają co 10 minut a czas przejazdu to 25 minut.
Przejazd taksówką z centrum miasta zajmuje około pół godziny a koszt powinien wynieść około 30 EUR.

Zobacz także inne lotniska