Hanower

Port lotniczy Hanower, znany również jako port lotniczy Langenhagen, to duże międzynarodowe lotnisko obsługujące stolicę Dolnej Saksonii - Hanower. Z jego usług korzysta rocznie ponad 5,5 milionów pasażerów, co plasuje je na ósmym miejscu w całych Niemczech.

Historia lotniska


Lotnisko zostało otwarte w 1952 roku. Nie było to pierwsze lotnisko, które miało służyć Hanowerowi, jednak starsze okazało się za małe i konieczne było jego przeniesienie. W 1973 roku otwarto dwa nowe terminale, które szybko stały się sławne ze względu na swoją architekturę. W 1998 roku dobudowano nowy, większy terminal, jednak dwa stare do dzisiaj służą pasażerom. Od 2000 roku na lotnisku funkcjonuje stacja kolejowa S-Bahn. Od 1957 do 1990 roku lotnisko w Hanowerze było miejscem słynnych festiwali lotniczych, które po fatalnym wypadku w 1988 roku oraz zjednoczeniu Niemiec od 1992 roku przeniesiono do Berlina.

Linie lotnicze


Lotnisko w Hanowerze odróżnia się od innych niemieckich, nieźle rozbudowaną siatką połączeń do krajów wschodniej Europy, należących niegdyś do Związku Radzieckiego. Pod tym względem ustępuje tylko portowi we Frankfurcie. W latach 90. próbowano uruchomić bezpośrednie połączenia transatlantyckie, jednak ze względu na małą ilość pasażerów szybko zostały one wycofane. Wśród przewoźników operujących z Hanoweru są: Air Alps, Air Baltic, Air France, Austrian, BMI, Czech Airlines, KLM, Lufthansa, Swiss, Welcome Air, Aerofłot, Air Astana, Air Via, Belavia, Blue Wings, Bulgarian Air Charter, Croatia Airlines, Eurocrypia Airlines, Flybe, Freebird Airlines, Germania, Hamburg International, Pegasus Airlines, Rossiya, S7 Airlines, Saravia, Skt Airlines, SunExpress, Tunisair, Turkish Airlines, Wind Rose Aviation, Air Berlin, Condor, Karthago Airlines, Nouvelair, TUIfly, Xl Airways Germany.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Hanower położony jest w miejscowości Langenhagen, 11 km na północ od centrum Hanoweru . Można tam łatwo dojechać można dojechać autostradą A7 (Hamburg/Kassel) lub autostradą A2 (Berlin/Dortmund) wykorzystując zjazd na Langenhagen lub odcinek drogi A352. Droga prowadząca do lotniska jest dobrze oznakowana.
Najwygodniejszym środkiem transportu do/z lotniska jest pociąg . Linia S5 kursuje co pół godziny, a czas dojazdu do centrum Hanoweru to niecałe 20 minut, za cenę 2,70 EUR. Na lotnisko można również dojechać autobusem .
Przed wejściem do terminala przylotów znajduje się postój taksówek . Dojazd do centrum miasta trwa około 20 minut i kosztuje około 20 EUR.

Zobacz także inne lotniska