Genewa Cointrin

Port lotniczy Genewa-Cointrin to międzynarodowe lotnisko, obsługujące jedno z najważniejszych szwajcarskich miast - Genewę oraz region alpejski. Jest to drugie co do wielkości pod względem ilości obsłużonych pasażerów lotnisko na terenie Szwajcarii. W 2008 roku z jego usług skorzystało ponad 11 milionów pasażerów.

Charakterystyka lotniska


Port lotniczy Genewa-Cointrin jest położony na granicy dwóch państw: Francji i Szwajcarii. Dostęp do lotniska możliwy jest z dwóch stron granicy. Lotnisko Genewa-Cointrin posiada dwie drogi startowe (jedną betonową o długości 3900m - najdłuższą w Szwajcarii oraz drugą znacznie krótszą trawiastą).

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Genewa-Cointrin korzysta kilkadziesiąt linii lotniczych oferujących połączenia na różne kontynenty. Niektórzy przewoźnicy korzystają z tego lotniska tylko w sezonie zimowym, ze względu na bardzo dobrą komunikację z kurortami alpejskimi we Francji i Szwajcarii. Wśród linii operujących z Genewa-Cointrin są zarówno regularne linie lotnicze jak i tanie linie lotnicze. Są to: Aer Lingus, Aerofłot, Afriqiyah Airways, Air Algerie, Air Canada, Air France, Air Malta, Air Mauritius, Alitalia, Atlas Blue, Austrian, Blue Islands, bmibaby, British Airways, Brussels Airlines, Continental Airlines, Darwin Airlines, easyJet, EgyptAir, El Al, Edelweiss Air, Etihad Airways, Finnair, Flybaboo, Flybe, Flyglobespan, Hello, Iberia, Iran Air, Jet2.com, Jet4you, KLM, Kuwait Airways, LOT, Lufthansa, Luxair, Malev, Middle East Airlines, MyAir, Norwegian, Qatar Airways, Rossiya, Royal Air Maroc, Royal Jordanian, Saudi Arabian Airlines, SAS, Swiss, TAP, Thomsonfly, Transavia, Tunisair, Turkish Airlines, United Airlines, Uzbekistan Airlines, Viking Airlines.

Dojazd na lotnisko


Lotnisko Genewa-Cointrin położone jest zaledwie 5 km od centrum Genewy . Znajduje się na nim stacja kolejowa, z której kursują pociągi do Genewy oraz wielu innych miast na terenie Szwajcarii. Również lokalne autobusy dojeżdżają do portu lotniczego. W sezonie zimowym z lotniska można bardzo łatwo dotrzeć do bardzo wielu kurortów alpejskich zarówno we Francji jak i Szwajcarii.

Zobacz także inne lotniska