Costa Brava

Port lotniczy Girona-Costa Brava, to średniej wielkości międzynarodowe lotnisko położone we wschodniej części Hiszpanii. W 2008 roku skorzystało z niego 5,5 milionów pasażerów. Ze względu na znakomite położenie (blisko wybrzeża Costa Brava, blisko w Pireneje oraz 100 km do Barcelony), lotnisko w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija.

Historia lotniska


Port lotniczy dla Girony został wybudowany w 1965 roku. Jednak do początku XXI wieku lotnisko to, było praktycznie nieużywane. Decydujący wpływ na wzrost jego znaczenia miała decyzja irlandzkiej linii - Ryanair, o ustanowieniu tutaj swojej bazy. Liczba pasażerów natychmiast dynamicznie wzrosła i z 557 tysięcy w 2002 roku podskoczyła do 5,5 milionów w roku 2008. Wielu pasażerów używa tego portu jako alternatywy dla dotarcia do Barcelony , która oddalona jest prawie 100 km na południe.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Girona-Costa Brava korzystają tylko i wyłącznie tanie linie lotnicze oraz linie czarterowe. Zdecydowaną większość połączeń obsługuje największa tania linia lotnicza w Europie - Ryanair , która oferuje stąd połączenia do ponad pięćdziesięciu miast w całej Europie. Poza Ryanair z Girony można polecieć samolotami: Jetairfly, Thomas Cook Airlines, Thomson Airways oraz sezonowo transavia.com.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Girona-Costa Brava położony jest 12 km na południe od miasta Girona , przy autostradzie AP-7 , która prowadzi wzdłuż śródziemnomorskiego wybrzeża całej Hiszpanii oraz Francji.
Na lotnisku funkcjonuje stacja kolejowa , z której można dotrzeć pociągiem do centrum Girony, a dalej do Barcelony i wielu innych miast w Hiszpanii.
Na lotnisku funkcjonują również autobusy , które zapewniają połączenia zarówno do Girony, Barcelony, jak i najważniejszych kurortów pięknego hiszpańskiego wybrzeża - Costa Brava.

Zobacz także inne lotniska