Landvetter

Port lotniczy Göteborg-Landvetter, to drugie pod względem ilości obsłużonych pasażerów lotnisko na terenie Szwecji. W 2008 roku z jego usług skorzystało 4,3 milionów pasażerów. Port w Landvetter jest jednym z dwóch lotnisk służących Göteborgowi obok portu lotniczego Göteborg City.

Historia lotniska


Port lotniczy Göteborg-Landvetter został otwarty w 1977 roku. Pierwotnie rolę najważniejszego lotnisko dla drugiego co do wielkości miasta Szwecji pełnił port lotniczy Torslanda, położony na północ od Göteborga. Po otwarciu portu w Landvetter wszystkie loty zostały przeniesione na to właśnie lotnisko. Obecnie port lotniczy Göteborg-Landvetter posiada dwa terminale pasażerskie (krajowy i międzynarodowy) oraz jedną drogę startową o długości 3,3 km.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego w Landvetter korzysta około 20 linii lotniczych. Są to w większości linie regularne , ponieważ tanie linie lotnicze korzystają z portu lotniczego Göteborg City . Wśród przewoźników operujących z tego lotniska są: airBaltic, Air France, Austrian, British Airways, B&H Airlines, Blue1, Brussels Airlines, Cham Wings Airlines, City Airlines, Croatia Airlines, Direktflyg, Finnair, Iran Air, Jat Airways, KLM, Lufthansa, Malev, Malmo Aviation, SAS, Skyways, Turkish Airlines, Welcome Air oraz Wideroe.

Dojazd na lotnisko


Port lotnicze Göteborg-Landvetter położony jest 20 km na wschód od centrum miasta . Do miasta prowadzi bezpośrednio szybka droga 40.
Transport publiczny zapewniają autobusy Flygbussarna , które dojeżdżają do centrum Göteborga w 30 minut. Koszt przejazdu to 80 SEK.

Zobacz także inne lotniska