International

Port lotniczy Glasgow, to główne międzynarodowe lotnisko obsługujące szkockie miasto. Glasgow jest obsługiwane również przez mniejsze lotnisko - Prestwick, które służy głównie tanim liniom lotniczym. Do 2006 roku, port w Glasgow był największym w Szkocji, jednak od tego roku liczba osób korzystających z tego lotniska zaczęła maleć, a regularny wzrost notuje lotnisko w Edynburgu. W 2008 roku z portu w Glasgow skorzystało 8,2 milionów pasażerów.

Historia lotniska


Historia lotniska w Glasgow rozpoczyna się w 1932 roku. Od początku istnienia, aż do lat 60. XX wieku było to jednak tylko i wyłącznie lotnisko wojskowe. Armia opuściła te tereny w 1963 roku, a decyzję o zaadaptowaniu tego lotniska na potrzeby cywilne podjęto zaraz po tym wydarzeniu. Pierwszy pasażerski samolot, lecący z Edynburga, wylądował w porcie Glasgow 2 maja 1966 roku. Do 1989 roku lotnisko pełniło jednak podrzędną rolę, a ważniejszy był port w Prestwick. Jednak kiedy zniesiono ograniczenia, loty transatlantyckie zostały przeniesione z Prestwick do Glasgow. Lata 90. to dynamiczny rozwój, który doprowadził do powstania nowoczesnego lotniska.

Linie lotnicze


Z portu lotnicze w Glasgow korzysta regularnie około 20 linii lotniczych z 3 kontynentów (Europa, Azja, Ameryka Północna). Lotnisko to jest hubem dla linii lotniczych easyJet oraz Flyglobespan. Poza nimi z Glasgow operują: Aer Lingus, Air Malta, Air Southwest, Air Transat, BMI, bmibaby, British Airways, Continental Airlines, Emirates, Flybe, Icelandair, KLM, Pakistan International Airlines, US Airways oraz Virgin Atlantic Airways.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Glasgow jest znakomicie zlokalizowany komunikacyjnie . W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się autostrada M8, którą można dojechać praktycznie do centrum miasta.
Transport publiczny zapewniany jest przez autobusy. Linia 500 jadąca do centrum miasta, działa przez całą dobę. Ponadto odjeżdżają stąd również autobusy do mniejszych miejscowości w okolicach Glasgow.

Zobacz także inne lotniska