Rębiechowo

Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy to międzynarodowe lotnisko w miejscowości Rębiechowo, obsługujące północną Polskę. Lotnisko jest znakomicie zlokalizowane w pobliżu centrów dużych miast: 10 km od Gdańska, 10 km od Sopotu oraz 23 od Gdyni . W promieniu 100 km od lotniska mieszka 2,5 mln osób. W 2007 roku gdańskie lotnisko obsłużyło 1,7 mln pasażerów.

Historia lotniska


Lotnisko w Rębiechowie zostało otwarte 2 maja 1974 roku. Historia lotnictwa cywilnego w Gdańsku sięga jednak już czasów międzywojennych. Do momentu otworzenia nowego lotniska, Gdańsk był obsługiwany przez lotnisko we Wrzeszczu . Było to jednak zbyt uciążliwe dla mieszkańców i postanowiono zbudować nowe lotniska oddalone od zabudowań mieszkalnych. Gdański port lotniczy zyskał w 2004 imię przywódcy "Solidarności", Lecha Wałęsy .

Linie lotnicze


Z lotniska w Gdańsku korzysta obecnie 8 linii lotniczych, które oferują loty do 30 miast europejskich . Najwięcej lotów ma w swojej ofercie węgierska tania linia lotnicza Wizz Air (15 lotów) oraz irlandzka tania linia lotnicza Ryanair (7 lotów).

Dojazd na lotnisko


Lotnisko jest położone w bliskiej odległości obwodnicy Trójmiasta oraz skrzyżowania ważnych dróg krajowych, także dojazd samochodem bądź taksówką jest bardzo łatwy. Koszt taksówki z centrum Gdańska to około 40 złotych.

Na lotnisko można również dojechać komunikacją miejską :
-do dworca centralnego przez Wrzeszcz prowadzi linia autobusowa B
-do dworca PKP Wrzeszcz linia autobusowa 110
-do dworca PKP Gdynia Główna linia autobusowa 510

W planach jest połączenie szynowe (kolejowe lub tramwajowe) do centrum Gdańska i ewentualnie z planowanym portem lotniczym Gdynia-Kosakowo.

Zobacz także inne lotniska