East Midlands

Port lotniczy East Midlands, to lotnisko położone między miastami Derby, Leicester oraz Nottingham w środkowej części Wielkiej Brytanii. Jest to jedno z najszybciej rozwijających się lotnisk w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku, po raz pierwszy w swojej historii znalazło się wśród 10 największych portów w kraju. Było to możliwe dzięki obsłużeniu 5,6 milionów pasażerów.

Historia lotniska


Port lotniczy East Midlands został otwarty dla ruchu pasażerskiego w kwietniu 1965 roku. Od momentu powstania lotnisko systematycznie się rozwijało doprowadzając liczbę korzystających z niego pasażerów do jednego miliona w 1985 roku. Najwięcej lotów obsługiwanych było przez British Midland Airways (BMI), które wcześniej działało jako Derby Airways. Ważnym momentem, w przeszłości portu lotniczego East Midlands, było wejście tanich linii lotniczych w 2002 roku, które przyczyniło się znacznie do wzrostu liczby pasażerów. Obecnie trwają prace nad rozbudową lotniska.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego East Midlands korzystają głównie tanie linie lotnicze. Oferują one połączenia do kilkudziesięciu miast w całej Europie. Wśród linii, które wykonują swoję połączenia z East Midlands są: Aurigny Air Services, BMI, bmibaby, Eastern Airways, easyJet, Ryanair oraz Manx2. Ponadto duży udział mają tu również linie czarterowe (szczególnie Thomas Cook Airlines oraz Thomson Airways).

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy East Midlands jest świetnie zlokalizowany pod względem komunikacyjnym . Położenie przy autostradach M1 oraz M42 zapewnia łatwy dojazd z każdej praktycznie strony. Lotnisko służy głównie miastom: Derby, Leicester oraz Nottingham . Do każdego z nich można dojechać maksymalnie w pół godziny.
26 stycznia 2009 otwarto stację kolejową East Midlands Parkway, która jest oddalona 6 km od lotniska. Na stację można dostać się autobusem lotniskowym, który kursuje co 15 minut.

Zobacz także inne lotniska