Edynburg

Port lotniczy Edynburg to największe międzynarodowe lotnisko działające na terenie Szkocji. W 2008 roku z jego usług skorzystało nieco ponad 9 milionów pasażerów. Był to zarazem siódmy wynik w całej Wielkiej Brytanii, po czterech lotniskach w Londynie, porcie w Manchesterze oraz Birmingham.

Historia lotniska


W miejscu, w którym dzisiaj istnieje port lotniczy Edynburg, lotnictwo istnieje od 1915 roku. W czasach wojennych była to najbardziej oddalona na północ baza brytyjskiego RAF-u. Lotnictwo cywilne pojawiło się w Edynburgu dopiero pod koniec lat 40. XX wieku. W 1947 roku British European Airways uruchomiło połączenie do Londynu. Kolejne prace, zmierzające do oddania lotniska na potrzeby cywilne nastąpiły w 1952, kiedy wydłużono drogę startową, a w 1956 roku zbudowano nowy terminal pasażerski. W kolejnych latach systematycznie rozbudowywano lotnisko, tak by mogło spełniać bieżące wymagania pasażerów. Według prognoz w 2020 roku z lotniska ma korzystać już ponad 20 milionów pasażerów rocznie.

Linie lotnicze


Z lotniska w Edynburgu korzysta regularnie około 20 linii lotniczych. Port ten jest hubem dla linii: easyJet, Flyglobespan oraz Ryanair . Poza tymi liniami z portu w Edynburgu operują: Aer Arann, Aer Lingus, Air France, BMI, bmibaby, British Airways, Continental Airlines, Delta, Flybe, Germanwings, Jet2.com, KLM, Lufthansa, Norwegian oraz SAS.

Dojazd na lotnisko


Lotnisko w Edyngburgu jest świetnie zlokalizowane. Dojazd samochodem możliwy jest z każdego miejsca w Szkocji, dzięki temu, że port znajduje się u zbiegu trzech najważniejszych szkockich autostrad. Równie łatwo można dostać się z lotniska do centrum Edynburga. Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej drogę tę można pokonać w około 20 minut.
Transport publiczny na lotnisko zapewniają autobusy , które jeżdżą zarówno z Edynburga, jak i z innych, mniejszych miejscowości w okolicy.
Koszt dojazdu z centrum na lotnisko taksówką nie powinien przekroczyć 20 funtów.

Zobacz także inne lotniska