Dublin

Port lotniczy Dublin, Aerfort Bhaile Átha Cliath, to największy port lotniczy na wyspie Irlandia. W 2007 roku lotnisko obsłużyło 23,2 milionów pasażerów, co przy wzroście w stosunku do roku poprzedniego na poziomie 10%, dało 14 miejsce w Europie. Obecnie lotnisko w Dublinie jest w przebudowie. Dzięki budowie nowego terminala - T2 od kwietnia 2010, lotnisko będzie w stanie odprawiać 35 milionów pasażerów rocznie.

Historia lotniska

Pierwszy lot z lotniska w Collinstown nieopodal Dublina odbył się 19 stycznia 1940 roku i był to lot do Liverpoolu . Od początku istenienia dubliński port lotniczy jest mocno związany z główną irlandzką linią lotniczą - Aer Lingus . W ostatnich latach duży wpływ na rozwój lotniska mają emigranci z nowych krajów Unii Europejskiej , którzy licznie przybyli do Irlandii w poszukiwaniu pracy.

Linie lotnicze


Oprócz flagowej irlandzkiej linii lotniczej - Aer Lingus , z lotniska w Dublinie korzystają takie linie lotnicze, jak: Adria Airways, Aer Arann, Aer Lingus, Air Canada, Air France, Air Southwest, AirBaltic, Arkia Israel Airlines, American Airlines, BMI, British Airways, Continental Airlines, Czech Airlines, Delta Air Lines, Estonian Air, Etihad Airways, Flybe, Flyglobespan, Germanwings, Iberia, Lufthansa, Luxair, Malev, Ryanair, SATA International, SAS, Swiss, S7 Airlines, Turkish Airlines, US Airways .

Dojazd na lotnisko


Międzynarodowe lotnisko w Dublinie położone jest 10 km na północ od centrum miasta, zaraz przy autostradzie M1 (Dublin - Belfast). Dojazd samochodem lub taksówką do portu lotniczego jest łatwy, dzięki dobremu oznakowaniu.
Ponadto z lotniska Aerfort Bhaile Átha Cliath, odjeżdża ogromna ilość autobusów do Dublina oraz bardzo wielu innych miast w całej Irlandii.

Zobacz także inne lotniska