Wickede

Port lotniczy Dortmund, to jeden z głównych portów Zagłębia Ruhry. Jest to port regionalny, z którego usług rocznie korzysta ponad 2 miliony pasażerów. W 2008 roku liczba ta wyniosła około 2,33 miliona.

Historia lotniska


Port lotniczy Dortmund zaczął poważnie funkcjonować dopiero na początku XXI wieku. Wcześniej obsługiwał tylko prywatne samoloty oraz ewentualnie loty czarterowe, do kurortów położonych nad Morzem Śródziemnym. Lotnisko zaczęło zyskiwać znaczenie dzięki tanim liniom lotniczym. Pierwszym przewoźnikiem, który uruchomił regularne połączenia z Dortmundu był Air Berlin, który zaczął latać do Londynu, Mediolanu oraz Wiednia w 2002 roku. W 2004 roku easyJet uruchomił jedną ze swoich baz w Dortmundzie, a w 2007 za jego przykładem poszedł Germanwings. Air Berlin w 2005 roku zaprzestał latać do destynacji nieturystycznych, ale jego rolę przejęli easyJet oraz Germanwings.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Dortmund korzysta regularnie około 10 linii lotniczych. Są to wyłącznie tanie linie lotnicze, które zapewniają głównie połączenia z kurortami wakacyjnymi w Europie. Dzięki linii Wizz Air do Dortmundu można dolecieć m.in. z Gdańska, Katowic, Poznania i Warszawy. Poza nią operują stąd: Air Berlin, Air Via, Bulgarian Air Charter, easyJet, Germanwings, Ostfriesische Lufttransport, Sky Airlines, SunExpress.

Dojazd na lotnisko


Międzynarodowy port lotniczy w Dortmundzie położony 16 km na wschód od centrum miasta. Dojazd własnym samochodem z każdej niemal części miasta jest łatwy, dzięki położeniu u zbiegu autostrad nr 1 oraz 45.
Transport publiczny zapewniony jest przez autobusy, które kursują do głównego dworca w Dortmundzie. Ponadto autobus lotniskowy dowozi pasażerów do położonej niedaleko stacji kolejowej Holzwickede/Dortmund Flughafen.

Zobacz także inne lotniska