Katania

Port lotniczy Katania-Fontanarossa, to największe lotnisko na włoskiej wyspie - Sycylii. Obsługuje zarówno drugie co wielkości miasto na wyspie (Katania) jak i całą jej wschodnią część. W 2007 roku z usług tego portu skorzystało ponad 6 milionów pasażerów.

Historia lotniska


Historia portów lotniczych w Katanii rozpoczyna się w 1924 roku, kiedy to w okolicach miasta zbudowane pierwsze na lotnisko na Sycylii. W latach 40. okazało się, że obszar lotniska jest zbyt mały by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na podróże lotnicze i konieczna była relokacja portu. W 1950 roku otwarte zostałe nowe międzynarodowe lotnisko, które służyło turystom oraz bizensmenom. Kolejne przebudowy miały miejsce w 1981 oraz 2007 roku.

Linie lotnicze


Port lotniczy Katania-Fontanarossa jest piątym lotniskiem pod względem przewozów pasażerskich we Włoszech, jednak gdy wziąć pod uwagę ruch krajowy znajduje się ono na trzecim miejscu. Operuje stąd wiele linii lotniczych, które prócz połączenia z większością włoskich miast latają do bardzo wielu miast w całej Europie. Wśród linii lotniczych, które latają z Katanii są: Aer Lingus, Air Berlin, Air Italy, Air Malta, Alitalia, Blue Air, BluExpress, British Airways, Brussels Airlines, easyJet, EgypotAir, ItAli Airlines, Jetairfly, Livingston, Lufthansa, Luxair, Meridiana, Monarch Airlines, MyAir, SkyEurope, Thomsonfly, transavia.com, TUIfly, Windjet, XL Airways.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Katania - Fontanarossa jest wygodnie połączony z autostradą A19 , która łączy Katanię z największym sycylijskim miastem - Palermo , a na południe do Syrakuzy prowadzi droga E45.
Z lotniska można dojechać lotniskowym autobusem do stacji kolejowej w Katanii, skąd dalej można dotrzeć do wielu miejscowości na Sycylii. Bezpośrednio z portu odjeżdżają również autobusy, do wielu miejscowości na wyspie.
Dla podróżnych ceniących wygodę i czas do dyspozycji na lotnisku są również taksówki .

Zobacz także inne lotniska