Kastrup

Port lotniczy Kopenhaga-Kastrup jest największym lotniskiem na terenie Danii. W 2007 roku z lotniska skorzystało 21,4 milinów pasażerów, co było 17 wynikiem w całej Europie. Nazwa lotniska - Kastrup - bierze się od miasteczka, na terenie, którego się znajduje. Lotnisko w Kopenhadze jest głównym węzłem dla skandynawskich linii lotniczych - SAS.

Historia lotniska


Port został otwarty 20 kwietnia 1925 roku. Rozbudowę lotniska, podjętą w 1939, przerwała II wojna światowa. Po 1945 rozwija się intensywnie. W 2006 roku po raz pierwszy roczna liczba pasażerów przekroczyła 20 milionów. W 2007 roku lotnisko zostało połączone z kopenhaskim metrem. Obecnie składa się z trzech terminali, z których jeden obsługuje ruch wewnątrzkrajowy.

Linie lotnicze


Do Kopenhagi latają samoloty następujących linii lotniczych: Cimber Air, Norwegian, SAS, Adria Airways, Aeroflot, Air Berlin, Air France, Air Greenland, Arkia, Atlantic Airways, British Airways, Brussels Airlines, Bulgarian Air Charter, China Eastern Airlines, Continental Airlines, Croatia Airlines, Czech Airlines, Delta Air Lines, easyJet, Finnair, Iberia Airlines, Iceland Express, Iran Air, Jat Airways, Jet Air, Jettime, KLM, LOT, Malev, Middle East Airlines, NExtJet, Novair, Ostfriesische Lufttransport, Pakistan International Airlines, Rossiay, Sun D'Or, SkyEurope, Swiss, Syrian Arab Airlines, TAP Portugal, transavia.com, Turkish Airlines, Air Baltic, Austrian Airlines, Blue1, bmi, Estonian Air, Icelandair, Lufthansa, Singapore Airlines, Skyways Express, Spanair, Thai Airways International, Wideroe.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Kopenhaga-Kastrup położony jest na wyspie Amager, 8 km na południowy wschód od Kopenhagi (w gminie T?rnby). Dojazd samochodem do centrum miasta zajmuje około 25 minut. Na lotnisku znajduje się 8600 miejsc parkingowych.
Najwygodniejszym środkiem transportu, jeśli chce się dotrzeć do centrum Kopenhagi jest otwarte w 2007 roku metro. Ponadto na lotnisku zatrzymują się pociągi, którymi można dotrzeć do wielu duńskich miast oraz autobusy, które zawożą pasażerów w różne części Kopenhagi.

Zobacz także inne lotniska