Ciampino

Port lotniczy Rzym - Ciampino, znany również jako port lotniczy Giovan Battista Pastine, to drugie co do wielkości lotnisko obsługujące stolicę Włoch. Jest to lotnisko cywilno - wojskowe. Korzystają z niego tylko i wyłącznie tanie linie lotnicze. W 2007 skorzystało z niego prawie 5,5 milionów pasażerów, co dało 8 miejsce w całych Włoszech.

Historia lotniska


Port lotniczy Rzym - Ciampino został otwarty w 1916 roku i jest jednym z najstarszych wciąż działających lotnisk na świecie. Status głównego lotniska dla Rzymu pełniło do lat 60. XX wieku, kiedy to otwarto port im. Leonarda da Vinci w pobliskim Fiumicino . Do tego momentu z Ciampino korzystało rocznie około 2 milionów pasażerów. W późniejszym okresie, z Ciampino latały tylko samoloty czarterowe. Po latach stagnacji, lotnisko powróciło najważniejszych lotnisk w kraju, od momentu wejścia tanich linii lotniczych na początku XXI wieku. W listopadzie 2007 roku ogłoszono, iż z powodu zbyt szybko wzrastającego ruchu i hałasu wokół lotniska, część lotów zostanie przeniesiona do planowanego portu Rzym - Viterbo.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Rzym - Ciampino korzystają tylko i wyłącznie trzy tanie linie lotnicze. Ponad połowę połączeń obsługuje stąd największa europejska tania linia lotnicza - Ryanair . Ponadto z Ciampino operują również easyJet oraz Wizz Air.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Rzym - Ciampino jest bardzo dobrze zlokalizowany komunikacyjnie. Położenie w bardzo bliskiej odległości obwodnicy Rzymu zapewnia łatwy dojazd do każdej części miasta. Również dla pasażerów, którzy muszą przedostać się na większe lotnisko, do Fiumicino , dojazd nie stanowi żadnego problemu, dzięki szybkim drogom A90 oraz A91.
Transport publiczny zapewniają na lotnisko autobusy . Można nimi dojechać ze stacji kolejowej Ciampino, skąd dalej odjeżdżają pociągi do stacji Rzym - Termini , bądź ze stacji metra Anagnina .
Koszt przejazdu taksówką z lotniska do centrum miasta wynosi około 30 EUR.

Zobacz także inne lotniska