Kolonia-Bonn

Port lotniczy Kolonia/Bonn, to międzynarodowe lotnisko położone dokładnie pomiędzy dwoma ważnymi niemieckimi miastami: Kolonią i Bonnem. Jest to szóste pod względem ilości odprawianych pasażerów lotnisko na terenie Niemiec. W 2007 roku z jego usług skorzystało 10,5 milionów pasażerów. Lotnisko to ważne jest również dla przewoźników towarowych. Pod tym względem jest drugie co do wielkości w najludniejszym (po Rosji) kraju Europy.

Historia lotniska


Pierwsze samoloty z miejsca, w którym dziś mieści się lotnisko odlatywały już od 1913 roku. Były to jednak tylko i wyłącznie samoloty wojskowe. Na początku wojny Niemcy rozbudowali bazę wojskową i była ona jedną z ważniejszych baz Luftwaffe. Po wojnie, w 1951 roku lotnisko zostało przystosowane do potrzeb transportu cywilnego. W latach 50. i 60. nastąpił rozwój lotniska - wybudowany drogi startowe oraz terminale pasażerskie. Od 1986 roku port lotniczy Kolonia/Bonn jest głównym europejskim hubem dla United Parcel Service (UPS).

Linie lotnicze


Z lotniska Kolonia/Bonn korzysta wiele linii lotniczych, głównie europejskich. Zapewniają one dobrą siatkę połączeń do większości europejskich miast. Wśród przewoźników operujących z tego lotniska są zarówno regularne linie lotnicze jak i tanie linie lotnicze. Są to: Austrian, B&H Airlines, BMI, Germanwings, Lufthansa, Air Berlin, Air Via, Blue Air, Blue Wings, Condor Airlines, Czech Airlines, Freebird Airlines, Hamburg International InterSky, Iran Air, KLM, Ostfriesische Lufttransport, Pegasus Airlines, Sky Airlines, SunExpress, TUIfly, Turkish Airlines, Wizz Air.

Dojazd na lotnisko


Międzynarodowy port lotniczy Kolonia/Bonn położony jest w odległości 15 km na południowy wschód od Kolonii i 15 km na północny wschód od Bonn. Leży dokładnie przy autostradzie A59 , która bardzo łatwy dojazd z każdej strony. W obrębie godziny drogi od lotniska położone są miasta, które zamieszkuje kilkadziesiąt milionów ludzi.
Lotnisko Kolonia/Bonn posiada również własną stację kolejową , z której odjeżdżają pociągi do bardzo wielu miast na terenie Niemiec.
Ponadto na lotnisku znajdują się postoje taksówek . Podróz do Kolonii trwa około 20 minut, a cena to około 25 EUR, a do Bonn około 30 minut w cenie 30-40 EUR.

Zobacz także inne lotniska