Kair

Międzynarodowy port lotniczy Kair, to największe w Egipcie oraz drugie na terenie Afryki lotnisko biorąc pod uwagę ilość obsługiwanych pasażerów. W 2008 roku z jego usług skorzystało 14,36 milionów pasażerów. Port w Kairze jest głównych węzłem narodowego przewoźnika - EgyptAir oraz ważnym hubem dla linii wchodzących w skład sojuszu Star Alliance.

Historia lotniska


W czasie II Wojny Światowej armia amerykańska wybudowała w miejscu obecnego międzynarodowego portu lotniczego, bazę lotniczą, którą tuż po wojnie przekształcono na lotnisko cywilne. Już w 1945 roku wybudowano tutaj pierwszy terminal pasażerski. W 1963 roku lotnisko to zastąpiło największe do tego czasu lotnisko Heliopolis. Drugi terminal został zbudowany w 1986 roku i służy on obecnie przewoźnikom, operujących na trasach długodystansowych. Obecnie w końcowej fazie budowy znajduje się już trzeci terminal, który ma zostać otwarty w 2009 roku. Po jego wybudowaniu przepsutowość lotniska wzrośnie do 22 milionów pasażerów rocznie.

Linie lotnicze


Z międzynarodowego portu lotniczego w Kairze korzysta kilkadziesiąt linii lotniczych z całego świata. Oprócz narodowego przewoźnika EgyptAir operują stąd tacy przewoźnicy jak: Aegean Airlines, Aerofłot, Afriqiyah Airways, Air Algerie, Air France, Air Memphis, Alexandria Airlines, Alitalia, AlMasria Universal Airlines, Austrian Airlines, AMC Airlines, BMI, British Airways, Buraq Air, Cairo Aviation, Cyprus Airways, Czech Airlines, Delta, Air Sinai, El Al, Emirates, Ethiopian Airlines, Etihad Airways, Eurocrypia Airlines, Gulf Air, Ibeir,a Iraqi Airways, Jetairfly, Kenya Airways, KLM, Koral Blue Airlines, Korean Air, Kuwait Airways, Libyan Airlines, Lotus Air, Lufthansa, Middle East Airlines, Nasair, Nile Air, Olympic Airlines, Oman Air, Petroleum Air, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Royal Jordanian, Saudi Arabiam Airlines, Singapore Airlines, Sudan Airways, Swiss, Syrian Arab Airlines, TAROM, Turkish Airlines, TUIfly, Tunis Air, Wataniya Airways, Yemenia.

Dojazd na lotnisko


Międzynarodowy port lotniczy Kair jest połączony z miastem trzema drogami. Główną drogą prowadzącą do lotniska jest Salah Salem Road.
Transport publiczny zapewniony jest przez autobusy , które kursują spod hali Terminala 1. Można nimi dojechać m.in. do centrum Kairu oraz do piramid w Gizie. Na terenie lotniska funkcjonuje bezpłatny lotniskowy autobus. W 2010 roku planowane jest uruchomienie nowej linii metra, która będzie kończyła swoją trasę w Gizie.

Zobacz także inne lotniska