Beauvais

Port lotniczy Paryż-Beauvais Tillé, to międzynarodowe lotnisko położone około 80 km na północ od stolicy Francji, w miejscowości Tillé. Z tego lotniska korzysta rocznie ponad 2 miliony pasażerów.

Historia lotniska


Port lotniczy w Tillé został zbudowany w latach 30. XX wieku. W czasie II Wojny Światowej port został zmodernizowany przez Niemców, którzy w tym czasie z niego korzystali. W 1956 roku port został otwarty dla ruchu komercyjnego. Do momentu pojawienia się rynku lotniczym tanich linii lotniczych lotnisko to nie pełniło większej roli. Dopiero w 2005 nastąpił jego większy rozwój.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Paryż-Beauvais Tillé korzystają obecnie trzy tanie linie lotnicze. Samoloty linii Blue Air latają tylko do Bukaresztu, natomiast samoloty Ryanair oraz Wizz Air wykonują połączenia do ponad 30 destynacji w całej Europie, w tym również Polsce. Pasażerowie, podróżujący z Polski mogą za pośrednictwem Wizz Air podróżować z Warszawy oraz Katowic.

Dojazd na lotnisko


Beauvais znajduje się ponad 80 km na północ od centrum Paryża . Dojazd z miasta własnym samochodem jest jednak łatwy i dość szybki, dzięki temu, że lotnisko położone jest przy autostradzie A16.
Transport publiczny zapewniają autobusy , które odjeżdżają ze stacji Boulevard Pershing w Paryżu na 3 godziny i 15 minut przed odlotami samolotów. Z lotniska do miasta, autobusy odjeżdżają 20 minut po przylocie samolotów. Możliwa jest również podróż pociągiem, jednak do stacji kolejowej w pobliżu lotniska trzeba dojechać taksówką, za koszt około 15 EUR. Autobus do Paryża kosztuje 13 EUR w jedną stronę.

Zobacz także inne lotniska