Budapeszt

Port lotniczy Budapeszt-Ferihegy to największe międzynarodowe lotnisko działające na terenie Węgier. Jest również jednym z największych w tej części Europy, po praskim Ruzyne oraz warszawskim Okęciu. W 2008 roku z jego usług skorzystało niespełna 8,5 milionów pasażerów, co oznaczało spadek o prawie 2 % w stosunku do roku ubiegłego.

Historia lotniska


Koncepcja budowy lotniska dla Budapesztu pojawiła się w 1938 roku. Lotnisko miało służyć ruchowi cywilnemu, wojsku oraz dla sportu lotniczego. II Wojna Światowa, która wybuchła w momencie budowy lotnisko uniemożliwiła dokończenie budowy według planów. W 1947 roku zapadła decyzja o rekonstrukcji lotniska i po trzech latach prac, 7 maja 1950 roku nastąpiło oficjalne otwarcie. Największy rozwój infrastruktury na lotnisku nastąpił w latach 80. i 90. XX wieku. Na początku XXI wieku podjęto decyzję o prywatyzacji lotniska. Od 2005 roku większość udziałów należało do kompanii zarządzającej największymi lotniskami w Wielkiej Brytanii - BAA, jednak pod koniec 2007 roku sprzedała ona swoje udziały niemieckiemu HOCHTIEF AirPort i to ta spółka ma dzisiaj najwięcej wpływów na budapesztańskim lotnisku.

Linie lotnicze


Z lotniska Budapeszt-Ferihegy korzysta kilkadziesiąt linii lotniczych oferujących loty po całej Europie, do Azji, Bliskiego Wschodu i Północnej Ameryki. Są wśród nich zarówno regularne jak i tanie linie lotnicze, takie jak: easyJet, Germanwings, Jet2.com, Norwegian, Ryanair, Wizz Air, Air Berlin, Air Europa, Air France, Air Malta, Alitalia, Austrian, Brussels Airlines, Clickair, Czech Airlines, Finnair, LOT, Lufthansa, Malev, Smart Wings, TAP, Aer Lingus, Aerofłot, Aerosvit, British Airways, Delta, EgyptAir, El Al, Hainan Airlines, Moldavian Airlines, Royal Jordanian, Swiss, Turkish Airlines.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Budapeszt-Ferihegy położony jest 16 km na wschód od centrum Budapesztu . Dojazd z każdego miejsca w stolicy Węgier jest dość łatwy, ponieważ lotnisko znajduje się przy obwodnicy. Z centrum bezpośredni dojazd zapewnia droga ?Ferihegy High-Speed Road?, którą czas przejazdu wynosi około 20 minut.
Transport publiczny zapewniają zarówno pociągi jak i autobusy . Najwygodniej i najpewniej jest korzystać z połączenia szynowego, które w czasie około 25 minut zawozi pasażerów do centrum Budapesztu.

Zobacz także inne lotniska