Bratysława

Port lotniczy im. Milana Rastislava Štefánika, to największe międzynarodowe lotnisko działające na terenie Słowacji. W 2008 roku z jego usług skorzystało 2,2 miliony pasażerów. Lotnisko położone jest około 9 kilometrów na północny wschód od centrum Bratysławy w dzielnicy Ružinov i jest najważniejszym lotniskiem w kraju.

Historia lotniska


Rozpoczęcie budowy słowackiego lotniska miało miejsce w 1948 roku i po trzech latach prac, zostało otwarte dla ruchu pasażerskiego. Obecnie lotnisko składa się z trzech terminali: Terminal A, zbudowany w 1971 roku (hala odlotów), Terminal B, z 1994 roku (przyloty pasażerów spoza strefy Schengen) oraz Terminal C, najnowszy, otwarty w 2006 roku (przyloty pasażerów ze strefy Schengen). W latach 90. lotnisko było bardzo mało wykorzystywane ze względu na bliskość portu w Wiedniu (55km). Na początku XXI wieku podjęto próby przywrócenia znaczenia dla tego portu, dzięki którym liczba pasażerów wzrosła z 480 tysięcy w 2003 roku, do 2,2 milionów w 2008. Od 1993 roku lotnisko uzyskało imię od wybitnego słowackiego polityka i astronoma, który zginął w katastrofie samolotowej w czasie podróży do ojczyzny.

Linie lotnicze


Port lotniczy im. Milana Rastislava Štefánika jest wykorzystywany przez kilka linii lotniczych z krajów europejskich. 49% połączeń oferowanych z Bratysławy obsługuje tania linia lotnicza SkyEurope . Oprócz niej z Bratysławy operują: Aerofłot, Air Slovakia, Czech Airlines, DanubeWings, Ryanair oraz Sun d'Or.

Dojazd na lotnisko


Dojazd samochodem na lotnisko jest łatwy, dzięki bezpośredniemu połączeniu z autostradą D1.
Transport publiczny zapewniają autobusy. Linia 61 komunikacji miejskiej łączy dworzec kolejowy w centrum miasta z lotniskiem. Czas przejazdu to około 25 minut.

Zobacz także inne lotniska