Euroairport Bazylea

Port lotniczy Bazylea-Miluza-Fryburg, znany również jako EuroAirport, to międzynarodowe lotnisko położone na terenie Francji, ale służące głównie szwajcarskiej Bazylei. Korzystają z niego również francuskie miasto - Miluza oraz niemiecki - Fryburg Bryzgowijski. Jest to lotnisko średniej wielkości, a w 2007 roku z jego usług skorzystało 4,3 milionów pasażerów.

Historia lotniska


Plany skonstruowania wspólnego szwajcarsko - francuskiego lotniska pojawiły się już w latach 30. XX wieku, jednak wybuch II Wojny Światowej uniemożliwił ich realizację. Tuż po wojnie ponownie doszło do porozumienia i 8 maja 1946 roku udało się uruchomić lotnisko we francuskiej miejscowości Blotzheim. Od momentu powstania lotnisko jest systematycznie modernizowane, aby sprostać rosnącym wymaganiom pasażerów oraz linii lotniczych. W 2004 roku jedna z największych tanich linii lotniczych w Europie - easyJet zdecydowała o uruchomieniu swojej bazy na tym lotnisku.

Linie lotnicze


Z port lotniczego Bazylea-Miluza-Fryburg korzysta około 20 linii lotniczych, z których najważniejsze to easyJet oraz Swiss. Oprócz nich pasażerowie mogą skorzystać z usług zarówno regularnych jak i tanich linii lotniczych, a w tym: Aigle Azur, Air Algerie, Air Berlin, Airlinair, Air France, Air Transat, Atlas Blue, Austrian, British Airways, Bulgarian Air Charter, Cimber Air, DanubeWings, Germania, Hello, Iceland Express, Lufthansa, Onur Air, Pegasus Airlines, Ryanair, Sky Airlines, Turkish Airlines oraz Twin Jet.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Bazylea-Miluza-Fryburg znajduje się 5 km od granicy Francji ze Szwajcarią , bezpośrednio przy autostradzie A35 . Aby dostać się do Bazylei należy kierować się tą drogą na południe, a do Miluzy na północ. Dojazd do Fryburga możliwy jest z Miluzy autostradą A36, a później autostradą nr 5 na północ już na terenie Niemiec.
Transport publiczny zapewniają autobusy, które dowożą pasażerów z różnych stacji kolejowych. Bazylejski autobus BVB , linia 50 jedzie z dworca kolejowego SBB w Bazylei, natomiast francuski Distribus, linia 11 odjeżdża ze stacji kolejowej Saint-Louis.

Zobacz także inne lotniska