Bruksela

Port lotniczy Bruksela, to największe międzynarodowe lotnisko znajdujące sie na terenie Belgii. Lotnisko zlokalizowano w miejscowości Zaventem, niedaleko Brukseli. W 2007 roku z lotniska skorzystało 17,8 milionów pasażerów, co było 23. wynikiem w Europie. Port lotniczy Bruksela jest głównym węzełem komunikacyjnym dla belgijskie narodowego przewoźnika - Brussels Airlines.

Historia lotniska


Początki lotniska w Zaventem koło Brukseli to czasy II Wojny Światowej. Lotnisko zostało zbudowane na potrzeby niemieckiego lotnictwa, w 1940 roku. Po wojnie, gdy cywilne lotnisko w Haren stało się zbyt małe, władze belgijskie zdecydowały o budowie terminala pasażerskiego w Zaventem i zaadaptowanie lotniska na potrzeby cywilne. Od 1948 roku, lotnisko to uznawane jest za narodowe. W 1955 roku lotnisko zostało połączone z Brukselą linią kolejową. Druga połowa XX w. to ciągłe, systematyczne rozbudowywanie portu lotniczego. Dzisiaj lotnisko składa się z 109 bramek pasażerskich oraz posiada 3 asfaltowe drogi startowe.

Linie lotnicze


Z lotniska w Brukseli korzysta wiele linii lotniczych z całego świata. Oferują one połączenia do bardzo wielu miast na kilku kontynentach. Lotnisko jest głównym węzłem komunikacyjnym dla największej belgijskiej linii lotniczej - Brussels Airlines. Poza tą linią z portu lotniczego w Zaventem operują: Adria Airways, Aegean Airlines, airBaltic, Air France, Air Malta, Alitalia, Austrian, British Airways, Czech Airlines, easyJet, Estonian Air, Finnair, Iberia, Jetairfly, KLM, LOT, Lufthansa, Malev, MyAir, Olympic Airlines, Swiss, SAS, SkyEurope, TAP, Thomas Cook Airlines (Belgium), Transavia.com, VLM, Vueling Airlines, Wind Jet, Aer Lingus, Aerofłot, Afriqiyah Airways, Air Algerie, Air Transat, American Airlines, Atlas Blue, BlueAir, BMI, Bulgaria Air, Continental Airlines, Croatia Airlines, Cyprus Airways, Delta, EgyptAir, El Al, Ethiopian Airlines, Etigad Airways, Flybe, Freebird Airlines, Hainan Airlines, Jat Airways, Jet Airways, Jet4you, Onur Air, Pegasus Airlines, Royal Air Maroc, Royal Jordanian, Syrian Arab Airlines, TAROM, Tunisair, Turkish Airlines, Ukraine International, United Airlines, US Airways.

Dojazd do lotniska


Do lotniska można łatwo dojechać samochodem z dowolnego miejsca w stolicy Belgii - Brukseli. Prowadzi do niego droga A201, które jest bezpośrednia połączona z autostradą R0.
Dojazd do lotniska jest również osiągalny pociągiem . Stacja jest zlokalizowana w budynkach lotniska na poziomie -1. Pociągiem można łatwo dotrzeć do wielu dworców w Brukseli.

Zobacz także inne lotniska