Bristol

Port lotniczy Bristol, to jedno z ważniejszych lotnisk w Wielkiej Brytanii. Obsługuje ono miasto bristol i jego okolice. W 2008 roku z lotniska skorzystało 6,3 milionów pasażerów, co było dziewiątym wynikiem w całym Zjednoczonym Królestwie. Port ten zanotował również największą dynamikę rozwoju, spośród wszystkim lotnisk z pierwszej dziesiątki brytyjskiej.

Historia lotniska


Port lotniczy Bristol został otwarty przez Księcia Jerzego w 1930 roku w Whitchurch w pobliżu Bristolu. W pierwszym roku funkcjonowania z lotniska skorzystało niespełna tysiąc pasażerów, jednak w 1939 roku były to już 4000. Podczas II Wojny Światowej port w Bristolu był jedynym funkcjonującym na potrzeby cywilne w całej Wielkiej Brytanii. Znaczyło to tyle, że wszystkie samoloty, które wcześniej latały do Londynu, teraz kończyły swoją trasę w Bristolu. Po wojnie lotnisko w Bristolu nie było mocno wykorzystywane. Jego dynamiczny rozwój nastąpił na początku XXI wieku, wraz z rozwojem tanich linii lotniczych, które są głównymi użytkownikami portu do dziś.

Linie lotnicze


Port lotniczy Bristol oferuje głównie połączenia z miastami europejskimi. Najwięcej lotów wykonują stąd easyJet oraz Ryanair . Jedyną linią, która oferuje loty transatlantyckie jest Continental Airlines (połączenie z Newark). Poza tymi liniami z Bristolu operują: Aer Arann, Air France, Air Southwest, Aurigny Air Services, Brussels Airlines, Eastern Airways, Flybe, Isles od Scilly Skybus, KLM, Lufthansa, Ostfriesische Lufttransport.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Bristol położony jest 13 km na południe od centrum miasta, przy drodze A38 która zapewnia bezpośredni, wygodny dojazd.
Na lotnisku możemy liczyć przede wszystkim na komfortowy i bezpieczny transport autobusowy . Port lotniczy ze stacją kolejową (Temple Meads) i głównym dworcem autobusowym w Bristolu łączą linie ekspresowego autobusu Bristol International Flyer. Autobusy kursują z częstotliwością 30 minut.

Zobacz także inne lotniska