Bilbao

Port lotniczy Bilbao, to jedno z największych międzynarodowych lotnisk położonych na północy Hiszpanii. Jest to zarazem najważniejsze lotnisko Kraju Basków. W 2007 roku z jego usług skorzystało 4,3 milionów podróżnych.

Historia lotniska


Pierwsze plany wybudowania lotniska dla Bilbao pojawiły się już w 1927 roku. Początkowo duży problem stanowiła lokalizacja lotniska ponieważ Bilbao jest otoczone górami. Czasy wojenne (Hiszpańska Wojna Domowa, a później II Wojna Światowa) nieco zahamowały budowę. We wrześniu 1948 roku, udało się w końcu otworzyć lotnisko dla ruchu cywilnwgo, jednak na regularne loty trzeba było poczekać kolejne 2 lata. Od tego momentu lotnisko było systematycznie modernizowane, by sprostać rosnącym wymaganiom podróżnych i linii lotniczych. W lutym 2009 roku ogłoszone zostały plany rozbudowy lotniska, która ma zwiększyć pojemność portu do 8 milionów pasażerów rocznie.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego w Bilbao korzysta regularnie kilkanaście linii lotniczych. Są wśród nich zarówno regularne jak i tanie linie lotnicze, a w tym: Aer Lingus, Air Berlin, Air Europa, Air France, Brussels Airlines, Clickair, easyJet, Iberia, Lufthansa, Spanair, TAP, Tunisair oraz Vueling Airlines.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Bilbao położony jest 5 km na północ od stolicy Kraju Basków. Dojazd z centrum miasta jest dobrze oznakowany i nie stanowi problemu. Łatwo jest również dojechać z innych miast północnej Hiszpanii, dzięki autostradzie A8.
Transport publiczny zapewniony jest przez autobusy . BizkaiBus zabiera pasażerów z centrum miasta (skwer Moyua) oraz dworca autobusowego na lotnisko. Autobusy jeżdżą co 20 minut w lecie i co 30 w zimie, a podróż na lotnisko zajmuje około 15-20 minut.

Zobacz także inne lotniska