Birmingham

Port lotniczy Birmingham, to międzynarodowe lotnisko zlokalizowane 10 km na południowy - wschód od miasta Birmingham. Jest to szóste największe lotnisko w Wielkiej Brytanii po czterech obsługujących Londyn oraz portem w Manchesterze, a tuż przed dwoma szkockimi - Edynburg oraz Glasgow. W 2008 roku z jego usług skorzystało 9,6 milionów pasażerów.

Historia lotniska


Lotnisko w Birmingham zostało otwarte 8 lipca 1939 roku. W czasie II Wojny Światowej służyło jako port wojskowy dla brytyjskiego RAF-u. Po wojnie było miejscem wielu wydarzeń, m.in. wyścigów samolotowych oraz pikników lotniczych. W 1960 roku wróciło w posiadanie władz miasta i zaczęło w pełni służyć jako lotnisko cywilne. W 1961 roku zbudowany nowy międzynarodowy terminal i wydłużona została droga startowa. W 1983 roku lotnisko zostało sprywatyzowane, jednak 49% udziałów wciąż należy do miasta. W lipcu 2007 roku port lotniczy Birmingham został wybrany najlepszym lotniskiem w Europie w kategorii lotnisk obsługujących od 5 do 10 milionów pasażerów rocznie.

Linie lotnicze


Z lotniska Birmingham korzysta kilkadziesiąt linii lotniczych oferujących połączenia w większości do miast europejskich. Operują stąd zarówno tanie linie lotnicze jak i regularne linie lotnicze. Są to: Aer Arann, Aer Lingus, Air France, Air Malta, Air Slovakia, Air Sylhet, bmibaby, Brussels Airlines, City Airlines, Continental Airlines, Cyprus Airways, Cyprus Turkish Airlines, Eastern Airways, easyJet, Emirates, KLM, Lufthansa, Monarch Airlines, Pakistan International Airlines, SAS, Swiss, Turkish Airlines, Turkmenistan Airlines oraz US Airways.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Birmingham jest bardzo dobrze położony pod względem komunikacyjnym. Do centrum miasta prowadzi stąd droga A45. W bezpośrednim sąsiedztwie lotniska znajduje się autostrada M6 , która prowadzi na południe do Lonydnu a na północ do Manchesteru i Liverpoolu, a dalej do Szkocji.
W pobliżu lotniska znajduje się stacja kolejowa . Między stacją ?Birmingham International Train Station? a terminalami co 2 minuty jeździ darmowa kolejka napowietrzna Air-Rail Link. Z dworca na lotnisku odjeżdżają pociągi Central Trains ? połączenia lokalne i regionalne oraz Virgin Trains ? bezpośrednie połączenia do ważniejszych miast w Wielkiej Brytanii.
Istnieje również możliwość skorzystania z taksówki . Postoje taksówek znajdują się przed terminalami. Koszt podróży między lotniskiem a centrum Birmingham to ok. 15 ?.

Zobacz także inne lotniska