Belfast City

Port lotniczy City im. George'a Besta w Belfascie, to drugie pod względem ilości osługiwanych pasażerów lotnisko w Belfaście oraz całej Irlandii Północnej. W 2008 roku z jego usług skorzystało 2,57 miliona pasażerów, co przy wzrości rocznym na poziomie 17,5% dało 17 miejsce w całej Wielkiej Brytanii.

Historia lotniska


Lotnisko wybudowano w 1937 i nazwano Sydenham Airport. W czasie II Wojny Światowej lotnisko było bazą RAF-u. Po wojnie lotnisko nadal służyło celom militarnym. W 1983 roku powrócił na nie ruch lotniczy. W 2003 lotnisko zostało sprzedane hiszpańskiej firmie Ferrovial za ?35 milionów. Firma Ferrovial jest właścicielem kilkudziesięciu lotnisk na całym świecie. W 2006 nadano mu imię George Best Belfast City, upamiętniając słynnego piłkarza George'a Besta. Wywołało to duże kontrowersje w Irlandii Północnej i gdzie indziej, jako że sam George Best był osobą wysoce kontrowersyjną.

Linie lotnicze


Z portu lotnicze Belfast City im. George'a Besta, korzysta regularnie 5 linii lotniczych. Najwięcej połączeń obsługiwanych jest przez tanią linię lotniczą Flybe , która ma tutaj swoją bazę. Większość miast, do których dolatują samolotu z portu im. Georg'a Besta, znajduje się na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Poza Flybe, z tego lotniska korzystają również Aer Arann, BMI, Manx2 oraz Ryanair.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Belfast City im. George'a Besta, oddalony jest zaledwie 3,2 km od centrum miasta . Aby dojechać samochodem należy kierować się na drogę A2 (Sydenham Bypass).

Zobacz także inne lotniska