Flesland

Port lotniczy Bergen-Flesland, to drugie pod względem ilości obsługiwanych pasażerów lotnisko działające na terenie Norwegii. Obsługuje ono duże norweskie miasto - Bergen, które położone jest na zachodnim wybrzeżu Skandynawii. W 2008 roku z usług tego lotniska skorzystało ponad 5 milionów pasażerów.

Historia lotniska


Port lotniczy Flesland został wybudowany z funduszy NATO w 1955. Od chwili otwarcia służy zarówno potrzebom cywilnym, jak wojskowym. Na przełomie lat 80. i 90. lotnisko doczekało się modernizacji, dzięki której powstał nowy terminal w 1988 roku oraz nowa wieża kontroli lotów w 1991 roku. Lotnisko posiada jedną drogę startową o długości niespełna 3 km. Duża część ruchu na tym lotnisku, to ruch helikopterowy obsługujący przede wszystkim platformy wiertnicze na Morzu Północnym - jeden terminal lotniczy portu służy wyłącznie za heliport .

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Flesland korzysta około 20 linii lotniczych. Oferują one połączenia do innych norweskich miast oraz do ważniejszych miejsc w całej Europie. Wśród przewoźników korzystających z tego lotniska są zarówno regularne jak i tanie linie lotnicze, w tym: Bergen Air Transport, Danish Air Transport, Icelandair, Norwegian, SAS, Vildanden, Wideroe, airBaltic, Atlatnic Airways, British Airways, Cimber Air, Finnair, KLM, Loganair, Lufthansa.

Dojazd na lotnisko


Lotnisko Bergen-Flesland położone jest 19 km na południe od miasta Bergen. Aby dojechać z centrum miasta należy kierować się na drogę 582 a następnie na drogę 580. Na lotnisku są 3127 miejsca parkingowe.
Transport publiczny zapewniony jest dzięki autobusom Flybussen . Kursują one między centrum Bergen a lotniskiem. Czas przejazdu wynosi od 30 do 45 minut w zależności od natężenia ruchu. Przejazd w jedną stronę kosztuje 85 NOK a w dwie strony 150 NOK.

Zobacz także inne lotniska