Belfast

Port lotniczy Belfast - International, znany również jako port lotniczy Aldergrove, od nazwy wsi położonej tuż przy lotnisku, to największe lotnisko w Irlandii Północnej. W 2008 roku z jego usług skorzystało 5,3 milionów pasażerów, co dawało 11 miejsce w całej Wielkiej Brytanii.

Historia lotniska


Port lotniczy w Belfaście został otwarty w 1917 roku, jako miejsce treningowe dla brytyjskiego RAF-u. Loty pasażerskie pojawiły się tutaj w 1922 roku. Pierwsze regularne połączenie zainicjowano w 1933 roku i były to loty do Glasgow. Po II Wojnie Światowej kluczowym lotniskiem dla Belfastu stał się port lotniczy Belfast Harbour. Ze względu na stale panujące złe warunki atmosferyczne, zdecydowano się jednak powrócić do portu w Aldergrove. Uroczyste otwarcie dokonała królowa Elżbieta 28 października 1963 roku. Od tego momentu lotnisko systematycznie się rozwija, by móc sprostać coraz większym wymaganiom pasażerów i linii lotniczych. W grudniu 2007 roku swoją trzecią bazę otworzyła tu linia lotnicza Aer Lingus.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Belfast - International korzystają głównie tanie linie lotnicze. Można stąd polecieć do wielu europejskich miast oraz do USA (linią Continental do Newark oraz Flyglobespan do Orlando). Wśród przewoźników operujących ponadto z Belfastu są: Aer Lingus, bmibaby, easyJet, Jet2.com oraz Manx2.

Dojazd na lotnisko


Samochodem do centrum miasta można dostać się na dwa sposoby. Drogą A57 można dojechać do autostrady M2, która dojeżdża do Belfastu lub kierować się na drogę A26, a następnie zjechać z niej na A52.
Transport publiczny zapewniają autobusy firmy Airport Express 300, które kursują całą dobę. Za cenę 6 funtów można dostać się do centrum Belfastu w pół godziny.
Orientacyjna cena za taksówkę do centrum miasta to 25 funtów.

Zobacz także inne lotniska