Eleftherios Venizelos

Port lotniczy Ateny im. Elefteriosa Wenizelosa, to największe lotnisko na terenie Grecji, a zarazem 25 w całej Europie. W 2008 roku z jego usług skorzystało 16,5 milionów pasażerów. Lotnisko to, jest głównym węzłem komunikacyjnym narodowego greckiego przewoźnika - Olympic Airlines.

Historia lotniska


Port lotniczy im. Elefteriosa Wenizelosa został otwarty w 2001 roku. Zastąpił on lotnisko Ellinikon, które dzisiaj jest już zamknięte. W związku z młodym wiekiem lotnisko w Atenach jest bardzo nowoczesne, co bardzo ułatwia pasażerom korzystanie z jego usług. Mimo młodego wieku już teraz planuje się powiększenie lotniska, tak aby było ono w stanie obsłużyć 50 milionów pasażerów rocznie. Lotnisko składa się z dwóch terminali pasażerskich oraz posiada dwie drogi startowe o długości około 4 km każda. Dzięki temu możliwe jest na nim lądowanie największego pasażerskiego samolotu - Airbusa A380.

Linie lotnicze


Z lotniska w stolicy Grecji korzysta coraz więcej linii lotniczych z całego świata. Jest ono znakomitym węzłem przesiadkowym dla turystów lecących na greckie wyspy, do wakacyjnych kurortów. Oprócz narodowego przewoźnika, Olympic Airlines, operują stąd: Adria Airways, Aegean Airlines, Aer Lingus, Aerofłot, Aerosvit, Air Arabia, airBaltic, Air China, Air France, Air Malta, Air Moldova, Air One, Air Transat, Albanian Airlines, Alitalia, Armavia, Athens Airways, Austrian Airlines, Blue1, British Airways, Brussels Airlines, Bulgaria Air, Carpatair, Cimber Air, Clickair, Continental Airlines, Cyprus Airways, Czech Airlines, Delta, Donbassaero, easyJet, EgyptAir, El Al, Emirates, Etihad Airways, EuroAir, Flybaboo, Finnair, Georgian Airways, Germanwings, Gulf Air, Hellas Jet, Iberia, Ilyich-Avia, Iraqi Airways, Jat Airways, KLM, LOT, Lufthansa, Malev, Middle East Airlines, MyAir, Norwegian, Qatar Airways, Rossiya, Royal Jordanian, Saudi Arabian Airlines, SAS, Singapore Airlines, SkyEurope, Swiss, Syrian Arab Airlines, TAROM, Thai Airways International, Turkish Airlines, Tunisair, Transavia.com, US Airways, Uzbekistan Airways, Viking Airlines, Vueling Airlines.

Dojazd na lotnisko


Lotnisko im. Elefteriosa Wenizelosa oddalone jest 30 km na wschód od Aten. Dojazd samochodem jest łatwy i szybki dzięki sześciopasmowej autostradzie Attiki Odos . Parkowanie do 20 minut jest bezpłatne na wszystkich parkingach lotniska. Samochody można wypożyczyć w sześciu wypożyczalniach znajdujących się w okolicy lotniska.
Najszybszym i najpewniejszym połączeniem z lotniskiem jest linia metra. Stacja początkowa znajduje się tuż obok lotniska. Składy metra kursują co 40 minut, a dojazd do stacji końcowej w Atenach zajmuje 45 minut.
Dojazd taksówką na lotnisko jest bardzo drogi i często zdarzają się wyłudzenia od cudzoziemców. Dlatego najlepiej jest ustalić cenę przed rozpoczęciem kursu. Powinna się ona mieścić w granicach 50-70 EUR.

Zobacz także inne lotniska