Arlanda

Port lotniczy Sztokholm-Arlanda, to największe lotnisko obsługujące szwedzką stolicę oraz cały kraj. Jest to zarazem także trzeci co do wielkości port na terenie wszystkich krajów skandynawskich. W 2008 roku odprawiono na nim 18,1 milionów pasażerów. Jest to także jeden z trzech głównych węzłów komunikacyjnych linii lotniczej SAS, obok lotniska Kastrup w Kopenhadze oraz Gardermoen w Oslo.

Historia lotniska


Pierwszy raz z lotniska Arlanda skorzystano w 1959 roku. Były to jednak tylko loty treningowe. Ruch pasażerski został zainaugurowany już rok później, a oficjalna ceremonia otwarcia nastąpiła w 1962 roku. Nazwa lotniska pochodzi od nazwy terenów, które historycznie znajdowały się w miejscu wybudowania lotniska. Pierwotnie głównym lotniskiem obsługującym Sztokholm było lotnisko Bromma, jednak rozówj Arlandy spowodował, że to tam przeniesiono większość ruchu. Obecnie lotnisko składa się z 4 terminali pasażerskich, na których łącznie są 64 bramki.

Linie lotnicze


Z lotniska Arlanda korzysta kilkadziesiąt linii lotniczych z całego świata, oferujących bezpośrednie połączenia na różne kontynenty. Wśród przewoźników operujących z tego lotniska są: Air Berlin, Atlantic Airways, British Airways, easyJet, Finnair, Germanwings, Iberia Malev, Niki, Norwegian, TAP, Nexjet, Skyways Express, Hoga Kusten Flyg, SAS, Adria Airways, Aerofłot, Aerosvit, Air Aland, airBaltic, Air China, Air France Arkia Israel Airlines, Austrian Airlines, B&H Airlines, Blue1, Cimber Air, Continental Airlines, Czech Airlines, Delta, Estonian Air, Ethiopian Airlines, Icelandair, Iran Air, Israir, Jat Airways, KLM, LOT, Lufthansa, Malaysia Airlines, Qatar Airways, Rossiya, Spanair, SunExpress, Swiss, Syrian Arab Airlines, Thai Airways International, Turkish Airlines, US Airways, Viking Airlines.

Dojazd na lotnisko


Najszybszym i najlepszym sposobem dotarcia z centrum Sztokholmu na lotnisko Arlanda jest szybki pociąg. Ze stacji umieszczonej bezpośrednio pod terminalami lotniska odjeżdża z częstotliwością pół godziny pociąg, który odcinek ponad 40 km pokonuje w 20 minut.
Lotnisko Arlanda położone jest przy drodze E4, która prowadzi z północnych krańców Szwecji na same jej południe i gwarantuje łatwy i szybki dostęp do Sztokholmu.

Zobacz także inne lotniska