Alicante

Port lotniczy Alicante, to jedno z największych lotnisk na terenie Hiszpanii. Położone jest 9 km na południowy zachód od miasta Alicante w regionie Murcia, nad wybrzeżem Morza Śródziemnego. W 2008 roku z usług tego lotniska skorzystało 9,6 milionów pasażerów, co było szóstym wynikiem w Hiszpanii oraz pozwoliło uplasować się wśród 50. największych lotnisk Europy. Oryginalna nazwa lotniska to El Altet.

Historia lotniska


Port lotniczy Alicante został owarty 4 maja 1967 roku . Został on wybudowany w zastępstwie, działającego od 1936 roku lotniska La Rabassa. Pierwsze regularne loty z El Altet odbyły się w listopadzie 1969 roku do Madrytu i Barcelony. Lotnisko dość szybko stało się popularnym miejscem wśród turystów co poskutkowało rozbudową terminala pasażerskiego oraz wydłużeniem drogi startowej do 3 km. W 2007 roku, największa europejska tania linia lotnicza - Ryanair otworzyła swoją bazę na El Altet.

Linie lotnicze


Z lotniska El Altet korzysta wiele europejskich linii lotniczych. Część z nich lata do Alicante tylko sezonowo, ze względu na bardzo dużą atrakcyjność turystyczną regionu właśnie w okresie wakacyjnym. Wśród przewoźników operujących z El Altet są zarówno tanie jak i regularne linie lotnicze. Są to: Aer Lingus, Air Algerie, Air Berlin, Air Europa, Air Finland, bmibaby, British Airways, Bulgaria Air, Clickair, Flybe, Flyglobespan, Ibreia, Iceland Express, Jet2.com, Jetairfly, Monarch Airlines, Norwegian, Palmair, S7 Airlines, SAS, Spanair, transavia.com, Thomas Cook Airlines, Thomson Airways, Vueling.

Dojazd na lotnisko


Dojazd samochodem do lotniska jest bardzo łatwy, zarówno z Alicante jak i innych miast wybrzeża śródziemnomorskiego. Port lotniczy położony jest przy drodze nr 7, która prowadzi wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, od granicy z Francją, po granicę z Portugalią.
Transport publiczny zapewniony jest tylko i wyłącznie dzięki autobusom , które odjeżdżają sprzed hali terminala, do większości ważnych miast tego regionu.
Postój taksówek znajduje się przed halą przylotów. Podróż z lotniska do miasta Alicante trwa ok. 15-20 minut.

Zobacz także inne lotniska