Lanzarote

Port lotniczy Lanzarote, to jedno z największych i najważniejszych lotnisk na terenie Wysp Kanaryjskich. Korzysta z niego rokrocznie prawie 6 milionów turystów z całej Europy odwiedzający wyspę Lanzarote. Jest trzecim pod tym względem lotniskiem na Wyspach Kanaryjskich (po Las Palmas oraz Teneryfie Południowej) oraz ósmym w całej Hiszpanii.

Historia lotniska


Potrzeba zbudowania lotniska na Lanzarote pojawiła się w latach 30. XX wieku. Konieczne było stworzenie warunków aby transport na inne wyspy z archipelahu Wysp Kanaryjskich oraz na stały ląd był szybszy i sprawniejszy. Lotnisko zostało otwarte na początku II Wojny Światowej i w czasach wojennych służyło na potrzeby wojskowe. Tuż po wojnie zostało prowizorycznie dostosowane do ruchu cywilnego. Pierwsza poważna rozbudowa miała miejsce pod koniec lat 60. Gdy w 1999 roku po rozbudowie lotniska, otwarto nowy terminal pasażerski o przepustowości 6 milionów pasażerów rocznie, stało się jasne, że lotnisko na Lanzarote będzie należeć do najważniejszych na Kanarach.

Linie lotnicze


Na Lanzarote przylatują samoloty z całej Europy. Z lotniska korzystają zarówno regularne jak i tanie linie lotnicze. Wśród przewoźników operujących z tego portu są: Aer Lingus, Air Berlin, Air Europa, Air Finland, Arkerfly, Binter Canarias, Condor, Czech Airlines, easyJet, Finnair, Flyglobespan, Hambur International, Iberia, Islas Airways, Jet2.com, Luxair, Monarch Airlines, Niki, Palmair, Skyservice, Thomas Cook Airlines, Thomson Airways, transavia.com, TUIfly.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Lanzarote położony jest w pobliżu największego miasta na wyspie - Arrecife . Jest to środkowo - wschodnia część wyspy. Łatwo stąd dostać się samochodem do każdego miasteczka na wyspie.
Transport publiczny zapewniają autobusy, które kursują do Arrecife oraz do innych miast na wyspie.

Zobacz także inne lotniska