TAP Air Portugal

TAP Air Portugal, to portugalskie narodowe linie lotnicze. Ich główną siedziba oraz węzeł komunikacyjny mieści się na lotnisku w Lizbonie. W 2008 roku z usług tej linii skorzystało prawie 9 milionów pasażerów, co było 18 wynikiem w całej Europie. TAP Portugal jest członkiem sojuszu linii lotniczych - Star Alliance.

Historia TAP Air Portugal


TAP Air Portugal , została założona 14 marca 1945 roku. Pierwszy lot z Lizobony do Madrytu odbył się 19 września 1946 roku. W 1947 roku linia zaczęła wykonywać połączenia wewnątrz Portugalii , a także z Sao Tome do Londynu. W 1949 w ofercie pojawiły się loty do Tangeru i Casablanki . Pierwsze loty transatlantyckie (z postojem na tankowanie na Azorach) odbyły się w 1969 roku. Dokładnie w 60 rocznicę swojego powstania linia przystąpiła do sojuszu Star Alliance.

Destynacje i flota


TAP Air Portugal ma najwięcej połączeń z Brazylią , spośród wszystkich linii lotniczych na terenie Europy . Tygodniowo do kraju kawy odlatuje z Portugalii 67 samolotów. W ofercie TAP można znaleźć sporo połączeń do krajów afrykańskich oraz bardzo rozbudowaną siatkę połączeń europejskich. Wśród miast pozaeuropejskich, do których latają samoloty portugalskiego przewoźnika, są: Caracas, Belo Horizonte, Brasilia, Fortaleza, Natal, Recife, Rio de Janeiro, Salvador, Sao Paulo, Newark, Luanda, Sal Island oraz Santiago Island (Wyspy Zielonego Przylądka), Bissau, Casablanca, Maputo (Mozambik), Sao Tome, Dakar oraz Johannesburg . Od 11 czerwca 2009 roku, samoloty TAP Portugal, będą latały również do Warszawy .

W skład floty TAP Portugal wchodzi 70 samolotów . 54 z nich to różne modele Airbusów , mogące zabrać na pokład od 132 do 274 pasażerów. Ponadto w posiadaniu TAP są mniejsze modele samolotów takie jak: 8 Embraerów ERJ 145 EP, 6 Fokkerów 100 oraz 2 Beechcraty 1900.

Informacje dla pasażerów


Pasażerowie lecący liniami lotniczymi TAP Portugal mogą zabrać na pokład samolotów 6 kg bagażu podręcznego oraz nadać do luku bagaż rejestrowany o wadze 20 kg lub dwie sztuki bagażu, po 23 kg każda jeśli lecą do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, Caracas bądź Dakaru. Jeśli lot rozpoczynany jest w Brazylii można zabrać 2 sztuki bagażu, po 32 kg każda.

Adres kontaktowy:
Aeroporto de Lisboa,
Ed. 25 - r/c dir.,
1704-801 Lisboa
Tel: +351218431148

Zobacz także inne linie