SAS Scandinavian Airlines

Scandinavian Airlines System, SAS AB, to międzynarodowe (duńsko-norweskie-szwedzkie) linie lotnicze z bazą w Sztokholmie. Obecnie SAS jest największym przewoźnikiem lotniczym w krajach nordyckich. SAS są także założycielami i współwłaścicielami takich linii lotniczych jak: Air Greenland, Linjeflyg, Spanair, Thai Airways International oraz Scanair. Z usług skandynawskich linii lotniczych korzysta około 40 milionów pasażerów rocznie, co stanowi ją 5 siłą na europejskim niebie. SAS jest członkiem sojuszu linii lotniczych - Star Alliance.

Historia SAS


SAS zostały założone 1 sierpnia 1946 roku, z połączenia Det Danske Luftfartselskab A/S, Svensk Interkontinental Lufttrafik AB, and Det Norske Luftfartselskap AS (narodowi przewoźnicy Danii, Szwecji oraz Norwegii). Na początku istnienia, udziały w linii prezentowały się następująco: SAS Danmark (28.6%), SAS Norge (28.6%) i SAS Sverige (42.8%), wszystkie w połowie jako włąsność rządu i prywatnych inwestorów. W latach 50. SAS jako pierwsza linia na świecie uruchomiła transpolarne połączenie z Kopenhagi do Los Angeles z przerwą na dotankowanie na Grenlandii. Połączenie to stało się bardzo popularne wśród gwiazd Hollywood oraz bogatych Amerykanów. W czerwcu 2001 roku zmianie uległy udziały w linii. Aktualnie do Szwedów należy 21,4%, do Norwegów i Duńczyków po 14,3%, a pozostałe 50% do prywatnych inwestrów.

Destynacje i flota


Samoloty SAS latają do około 150 miast na całym świecie. W Polsce samoloty skandynawskich linii lotniczych lądują w: Gdańsku (połączenia z Kopenhagą i Oslo), Krakowie (połączenie z Oslo), Warszawie (połączenie z Kopenhagą) i w Poznaniu (połączenie z Kopenhagą).

W skład floty SAS wchodzi 154 samoloty , w tym Airbusy, Boeingi, Fokkery oraz samoloty McDonnell Douglas.

Informacje dla pasażerów


Pasażerowie korzystający z usług Scandinavian Airlines mogą zabrać na pokład samolotów 8 kg bagażu podręcznego. Dodatkowo można zabrać bagaż rejestrowany o wadze do 20 kg lub 2 sztuki po 23 kg jeśli lot jest do USA bądź Kanady.

Adres kontaktowy:

SAS head office
SAS Huset, Lufthavnsboulevarden 10
Postboks 150
2770 Kastrup

email: reservation.waw@sas.dk

Tel: +45 3232 0000

Zobacz także inne linie