El Al Israel Airlines

El Al, to izraelskie narodowe linie lotnicze. Główna siedziba linii mieści się w Lod nieopodal Tel Awiwu i lotniska im. Ben Guriona, które jest główną bazą i węzłem komunikacyjnym izraelskiego przewoźnika. El Al często są uznawane za najbezpieczniejsze linie lotnicze na świecie. Taki pogląd bierze się z restrykcyjnych form dbania o bezpieczeństwo pasażerów, który obejmuje m.in.: szczegółowe kontrole bagażu, wypełnianie drobiazgowych kwestionariuszy oraz indywidualnie przeprowadzane rozmowy z każdym pasażerem. Linie El Al są szczególnie narażone na ataki terrorystyczne, więc takie zabezpieczenia według byłego dyrektora linii, Davida Hermesha są konieczne.

Historia El Al


Inauguracyjny lot El Al odbył się we wrześniu 1948 roku z Genewy do Tel Awiwu. Od tego czasu linia bardzo mocno się rozwinęła, a w swojej przeszłości odegrały ważną rolę w misjach humanitarnych, ratunkowych i operacjach ewakuowania Żydów z miejsc, gdzie ich życie było zagrożone np. z Etiopii, Jemenu czy innych rejonów świata. 24 maja 1991 roku podczas jednego lotu z Etiopii do Izraela przewieziono 1122 osoby , co stanowi światowy rekord przewozu pasażerskiego .

Destynacje i flota


Samoloty El Al docierają do miast położonych na czterech kontynentach. Obecnie, El Al ląduje w 45 miastach i są to m.in.: Kair, Johannesburg, Toronto, Chicago, Los Angeles, Miami, Nowy Jork, Pekin, Hongkong, Bombaj, Bangkok, Stambuł, Wiedeń, Bruksela, Mińsk, Sofia, Praga, Marsylia, Paryż, Ateny, Barcelona, Madryt, Amsterdam, Berlin, Frankfurt, Monachium, Kraków, Warszawa, Moskwa, Sankt Petersburg, Bukareszt, Genewa, Zurych, Kijów, Odessa, Budapeszt, Londyn, Mediolan oraz Rzym.

W skład floty należącej do El Al wchodzą łącznie 34 samoloty , z których wszystkie są marki Boeing.

Informacje dla pasażerów


Pasażerowie korzystający z usług izraelskiej linii lotniczej El Al mogą zabrać na pokład bagaż podręczny o wadze do 8 kg oraz nadać do luku bagażowego, bagaż nie cięższy niż 20 kg (30 kg w przypadku klasy biznesowej) lub 2 sztuki bagażu po 23 kg każda, jeśli lot wykonywany jest do/z Ameryki Północnej (3x32 kg w przypadku klasy biznesowej).

Adres kontaktowy:
Aleje Jerozolimskie 65/79 16 Fl., Room 1616
Warszawa
Tel: +48 22 6306616

Zobacz także inne linie