LOT Polish Airlines

Polskie Linie Lotnicze LOT, to narodowe polskie linie lotnicze. Ich główna siedziba oraz węzeł komunikacyjny mieści się na lotnisku Okęcie w Warszawie. Poza tym LOT lata z Krakowa, Katowic, Gdańska, Wrocławia i Poznania . Polskie Linie Lotnicze w 2003 roku dołączyły do sojuszu lotniczego Star Alliance , stając się jego 14 członkiem. W 2008 roku z usług LOT skorzystało prawie 5 milinów pasażerów.

Historia LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT powstały 1 stycznia 1929 roku z połączenia wszystkich istniejących do tego czasu linii lotniczych na terenie Polski. Już rok później PLL LOT zostały przyjęte do IATA i otrzymały kod LO. Pierwszym lotem poza granicę kraju był lot do Bukaresztu 1 kwietnia 1930 roku. II Wojna Światowa zahamowała rozwój LOT-u. Po wojnie, flota lotu była systematycznie zasilania samolotami radzieckimi. W 1973 roku, dzięki zakupieniu Ił-62 umożliwione zostały rejsy transatlantyckie (Montreal oraz Nowy Jork). Koniec lat 80. i lata 90. to wymiana floty m.in. na nowsze, amerykańskie Boeingi. Obecnie spółka zatrudnia 4200 ludzi i operuje na 70 trasach w 34 krajach.

Destynacje i flota


LOT obsługuje głównie połączenia krajowe (9 połączeń z Warszawy ) i europejskie (39 destynacji). Poza Europę LOT lata do takich miast jak: Toronto, Nowy Jork, Chicago i Tel Awiw . Planowane są także regularne połączenia z Chinami , które zostały zawieszone przez opóźnienia w dostawie samolotów Boeing 787.
LOT posiada dodatkowo własną spółkę zależną EuroLOT założoną 1 lipca 1997 roku. EuroLOT realizuje połączenia na terenie Polski oraz do portów lotniczych w krajach sąsiednich.

Obecny skład floty LOT -u to 15 Boeingów oraz 21 Embraerów. Dodatkowo do spółki EuroLOT należy 14 samolotów ATR.

Informacje dla pasażerów


Pasażerowie korzystający z usług linii lotniczej LOT mogą zabrać na pokład bagaż ręczny o wadze do 6 kg oraz nadać do luku bagażowego, bagaż nie cięższy niż 20 kg (30 kg w przypadku klasy biznesowej). Jeśli lot wykonywany jest do/z USA lub Kanady można zabrać 2 sztuki bagażu, każda po 20 kg (30 kg w przypadku klasy biznesowej).

Adres kontaktowy:

ul. 17 Stycznia 39
00-906 Warszawa

Tel: 0 801 703 703

Zobacz także inne linie