Spanair

Spanair to hiszpańskie linie lotnicze. Ich główna siedziba mieści się w Palma de Mallorca. Najważniejsze dla linii węzły przesiadkowe, to lotniska Madryt-Barajas oraz Barcelona-El Prat, a największa baza mieści się na Majorce (lotnisko Son Sant Joan). Spanair jest członkiem sojuszu linii lotniczych - Star Alliance.

Historia Spanair


Spanair została założona w grudniu 1986 roku, jednak pierwsze loty pod własną marką rozpoczęła dopiero w marcu 1988 roku. Głównym założycielem linii była skandynawska linia lotnicza SAS , która była właścicielem 94% udziałów. W 2007 roku SAS wyraziło chęć sprzedania swoich udziałów, ale dopiero na początku 2009 roku udało się tego dokonać. Aktualnie w posiadaniu SAS pozostało 20% własności.

Destynacje i flota


Samoloty Spanair obsługują pasażerów w Europie oraz zachodniej Afryce. Pod koniec XX wieku samoloty SAS latały ponadto do krajów Ameryki Północnej i Środkowej.

W skład floty należącej do Spanair wchodzą łącznie 54 samoloty , w tym głównie Airbusy (24 samoloty) oraz McDonnell Douglas (27 samolotów). Spanair posiada jeszcze 3 Boeingi 717.

Informacje dla pasażerów


Pasażerowie korzystający z usług Spanair mogą zabrać na pokład bagaż podręczny o wadze do 10 kg oraz nadać do luku bagażowego, bagaż nie większy niż 20 kg (30 kg w przypadku klasy biznesowej).

Adres kontaktowy:
Aeropuerto de Palma Apdo. 50086
07611 PALMA DE MALLORCA
Tel: 971 74-50-20

Zobacz także inne linie