Icelandair

Icelandair to narodowe linie lotnicze Islandii. Należą do Icelandair Group, a ich główna siedziba i węzeł komunikacyjny mieszczą się w stolicu państwa - wyspy Islandii. W 2007 roku z usług islandzkiej linii skorzystało 1,6 miliona pasażerów.

Historia Icelandair


Historia Icelandair rozpoczyna się w 1937 roku, kiedy powstało Flugfelag Akureyrar, w mieście Akureyri na północy wyspy. Już rok później linia zaczęła obsługiwać pierwszych pasażerów. W 1940 roku siedziba Flugfelag Akureyrar została przeniesiona do Reykjaviku i zmieniła nazwę na Flugfelag Islands. W 1945 roku linia uruchomiła pierwsze połączenie międzynarodowe (do Danii). Rok wcześniej na wyspie powstała konkurencyjna linia Loftleidir. Do 1973 roku dwie islandzkie linie ostro ze sobą rywalizowały. W tym roku doszło jednak do porozumienia i połączenia. Początkowo połączone linie przyjęły nazwę Flugleidir, ale w 1979 podjęto decyzję o zmienieniu jej na obowiązującą do dziś - Icelandair.

Destynacje i flota


Samoloty Icelandair latają do 14 państw po obu stronach Oceanu Atlantyckiego . Wśród miast, w których lądują samoloty islandzkiej linii lotniczej, są: Liege, Billund, Kopenhaga, Helsinki, Paryż, Berlin, Frankfurt, Monachium, Dusseldorf, Reykjavik, Mediolan, Rzym, Amsterdam, Bergen, Oslo, Stavanfer, Barcelona, Madryt, Teneryfa, Sztokholm, Glasgow, Londyn, Manchester, Halifax, Toronto, Orlando, Boston, Minneapolis oraz Nowy Jork.

W skład floty należącej do Icelandair wchodzi łącznie 21 samolotów. Są to tylko i wyłącznie samoloty marki Boeing .

Informacje dla pasażerów


Pasażerowie korzystający z usług linii lotniczej Icelandair mogą zabrać na pokład bagaż o wadze do 6 kg oraz nadać do luku bagażowego, bagaż niecięższy niż 20 kg (30 kg w przypadku pasażerów klasy biznesowej) lub 2 sztuki, każda po 23 kg jeśli lot wykonywany jest do Stanów Zjednoczonych lub Kanady (2x32 kg w przypadku klasy biznesowej).

Adres kontaktowy:
ICELANDAIR Poland
P.T. GIERET
Pl. Trzech Krzyży 16
00-499 Warszawa
Tel: +48226216409

Zobacz także inne linie