Norwegian Air Shuttle

Norwegian Air Shuttle ASA, czyli po prostu Norwegian, to norweska, tania linia lotnicza. Jej główna siedziba mieści się w Fornebu, na przedmieściach Oslo, a największa baza, na lotnisku Oslo-Gardermoen. Jednym z ważniejszych miast przesiadkowych dla linii jest lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2008 roku, z usług tej linii lotniczej skorzystało nieco ponad 9 milionów pasażerów, co stanowi ją 16 linią w Europie pod tym względem.

Historia Norwegian


Historia Norwegian rozpoczyna się w 1993 roku. Do 1 września 2002 roku linia nie działała jednak samodzielnie. Od tej daty Norwegian zostało przekształcone, na tanią linię lotniczą i rozpoczęło loty w obrębie Norwegii. 18 grudnia 2004 roku, Norwegian pojawiło się na giełdzie w Oslo. W 2005 roku, po raz pierwszy od przekształcenia linia przyniosła zyski. Pozwoliło to rozszerzyć ofertę, a pierwszym etapem było otworzenie drugiego węzła, na warszawskim lotnisku . 24 kwietnia 2007 roku Norwegian ogłosił wykupienie 100% udziałów w szwedzkiej taniej linii lotniczej FlyNordic, co pozwoliło norweskiemu przewoźnikowi stać się największą tanią linią lotniczą w Skandynawii.

Destynacje i flota


Samoloty Norwegian lądują na 74 lotniskach, głównie w Europie. W ofercie lotów pozaeuropejskich są dwa miasta: Marrakesz oraz Dubaj. Wiele miast, to typowe kurorty letnie lub zimowe i loty do nich odbywają się tylko w takich porach roku. W Polsce Norwegian lata na 5 lotnisk, w tym: Gdańsk, Kraków, Szczecin, Warszawa oraz Wrocław.

W skład floty Norwegian wchodzi obecnie 49 samolotów. Są to głównie Boeingi 737 (w tym nowe 737-800, które mają stanowić do 2014 roku większość posiadanej floty), ale również McDonnell Douglasy oraz Fokkery.

Informacje dla pasażerów


Pasażerowie Norwegian mogą zabrać na pokład 10 kg bagażu podręcznego oraz 20 kg bagażu rejestrowanego.

Adres kontatkowy:
ul. Piękna 16
Warszawa
email: biuro@norwegian.no
Tel: +48222011165

Zobacz także inne linie